Kniha návštěv

Datum
Vložil
Titulek

Re: Vaření piva v termoboxu

Ahoj,tak postup je následující:
1.našrotuju slad (celkem 6,5 kg - na 30 litrů piva - přesně plný termobox)
2.do termoboxu naleju 10 litrů vody o teplotě 68°C
3.nasypu slad a dobře promíchám vařečkou
4.nechám 45 minut ležet na této teplotě
5.doliju horkou vodou,aby byl termobox plný po okraj a celková teplota byla 75°C
6.nechám 30 minut stát
7.kohoutem vypustím z termoboxu cca 2 až 4 litry sladiny do konvice (dokud neteče čirá) a naliju zpět opatrně do termoboxu,abych to nerozvířil.Na obrázku to není vidět (doplním),ale před kohoutem je síťka z pancéřové hadice,ketrá nahrazuje zcezovací dno.První litry,které vytečou jsou kalné,ale pak začne téct uplně čirá sladina - mláto funguje jako perfektní filtr,z toho jsem byl sám velmi překvapen.
8.když teče čirá,vypustím do kýble - mám obvykle přesně 30 litrů
9.přeliju do brutaru a provedu chmelovar (na 30 litrů 100 až 120 g chmel sládek ve třech dávkách po půl hodině)
10.vypustím do kýble a nechám do rána vystydnout na balkoně (nic nechladím)
11.druhý den přidám kvasnice a nechám kvasit - teď dávám spodní a kýbl omotám karimatkou a nechám venku , v létě dávám svrchní a nechávám na chodbě
12.hlídám hustotu cukroměrem a při 4,8 stočím

Toť vše.Jednoduchý a překvapivě dobrý způsob jak vyrobit CHUTNÉ pivo.Všechno vychází z receptu "JEDNODUCHÝ ALE" , ze sekce pivní recepty.Slady různě kombinuju a experimentuju.Dělám to s úsměvem nad tím co čtu na fórech - jak lidi hrotěj každou prkotinu,všechno x-krát desinfikujou a pod.Musím říct,že jsem udělal v termoboxu několik várek a všechny vyšli na jedničku.Termobox má objem cca 45 litru a koupil jsem ho na Aukru za pětikilo.Zkus to,stojí to za to.Dej bůh štěstí.

Zpět na diskuzi

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.